Reguliranje statusa
a) državljanin treće zemlje
Državljanin treće zemlje može raditi i boraviti u Republici Hrvatskoj sukladno odredbama Zakona o strancima (NN, br. 133/20, 114/22 i 151/22) na temelju:
– dozvole za boravak i rad
– potvrde o prijavi rada (potvrda o prijavi rada do 90 dana ili potvrda o prijavi rada do 30 dana u kalendarskoj godini – članci 140.-144. Zakona o strancima)
– bez dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada (kategorije državljana trećih zemalja propisane člankom 89. Zakona o strancima.
U Republici Hrvatskoj državljanin treće zemlje može raditi na temelju dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada koja je regulirana Zakonom o strancima. Zakonom o strancima propisane su kategorije državljana trećih zemalja koji temeljem svog statusa mogu u Republici Hrvatskoj raditi bez dozvole za boravak i rad, odnosno bez potvrde o prijavi rada.
Od 01.01.2021. na snazi je Zakon o strancima kojim je u potpunosti izmijenjen sustav odobravanja zapošljavanja stranih radnika jer se umjesto kvotnog sustava uveo sustav testa tržišta rada.
Test tržišta rada obuhvaća provjeru stanja u evidenciji nezaposlenih osoba i postupak posredovanja u cilju zapošljavanja radnika s nacionalnog tržišta rada. Nakon što se provede test tržišta rada poslodavci u roku od 90 dana mogu podnijeti zahtjev za dozvolu za boravak i rad stranih radnika.
Test tržišta rada nije nužno provesti za sva zanimanja. Naime Zakon o strancima omogućio je da se može podnijeti zahtjev za dozvole za boravak i rad stranih radnika i bez testa tržišta rada ako je riječ o zanimanjima kojih trajno nedostaje na tržištu rada, takvi radnici nedostaju u velikom broju i na području cijele Republike Hrvatske, te se nedostatak radnika u tim zanimanjima ne može nadomjestiti programima obrazovanja nezaposlenih. Popis zanimanja za koja se ne provodi test tržišta rada usvaja Upravno vijeće HZZ-a.
Zakon je također omogućio da se test tržišta rada ne provodi za produljenje valjanih radnih dozvola kao i za zapošljavanja na sezonskim poslovima do 90 dana u godini u djelatnosti poljoprivrede, šumarstva i turizma i ugostiteljstva. Kod produljenja valjane radne dozvole te zapošljavanja do 90 dana u spomenutim djelatnostima nije potrebno ni zatražiti mišljenje Zavoda nego je potrebno samo odobrenje MUP-a.
Dozvole za boravak i rad na temelju testa tržišta rada i mišljenja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje
Poslodavci su za zapošljavanje državljana trećih zemalja dužni zatražiti provedbu testa tržišta rada i mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Dozvole za boravak i rad bez testa tržišta rada uz mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje
Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje donijet će odluku o deficitarnim zanimanjima koja će se objaviti na mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a za koja poslodavac nije dužan zatražiti provedbu testa tržišta rada.
Dozvole za boravak i rad bez testa tržišta rada i mišljenja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje
– u slučaju produljenja dozvole za boravak i rad za istog poslodavca i istog državljanina treće zemlje
– sezonskog zapošljavanja u poljoprivredi, šumarstvu, ugostiteljstvu i turizmu do 90 dana tijekom kalendarske godine
– dozvola za boravak i rad koje se izdaju sukladno članku 110. Zakona (npr. ključno osoblje u trgovačkim društvima, samozapošljavanje u trgovačkom društvu/obrtu u kojem ima vlasnički udio najmanje 51%, EU plava karta, osobe premještene unutar društva, pružatelji usluga, volonteri, pripravnici, posade plovila itd.)
Zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad za koje je potrebno provesti test tržišta rada i/ili pribaviti mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje podnosi poslodavac putem internetske platforme HZZ.
Zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad za koje nije potrebno provesti test tržišta rada ni pribaviti mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje može podnijeti državljanin treće zemlje ili poslodavac, neposredno ili e-mailom u nadležnoj policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji prema: mjestu namjeravanog boravka, rada državljanina treće zemlje ili sjedištu poslodavca.
O zahtjevu odlučuje policijska uprava odnosno policijska postaja prema mjestu boravišta odnosno namjeravanog boravka državljanina treće zemlje.
b) osobe pod međunarodnom zaštitom
U Republici Hrvatskoj osobe pod međunarodnom zaštitom mogu raditi bez dozvole za boravak i rad, odnosno bez potvrde o prijavi rada.
Ujedno, bez dozvole za boravak i rad u Republici Hrvatskoj može raditi državljanin treće zemlje koji ima odobren:
- privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji s hrvatskim državljaninom, državljaninom treće zemlje na dugotrajnom boravištu, stalnom boravku, odobrenom azilu ili supsidijarnoj zaštiti sukladno propisu kojim se uređuje međunarodna zaštita
- privremeni boravak u svrhu životnog partnerstva s hrvatskim državljaninom, državljaninom treće zemlje na dugotrajnom boravištu, stalnom boravku, azilu ili supsidijarnoj zaštiti sukladno propisu kojim se uređuje međunarodna zaštita
- privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji ili životnog partnerstva s državljaninom treće zemlje kojem je izdana »EU plava karta« ili dozvola za boravak i rad za premještaj unutar društva
- privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji ili životnog partnerstva s državljaninom treće zemlje koji ima odobrenje dugotrajnog boravišta u drugoj državi članici EGP-a
- privremeni boravak zbog humanitarnih razloga
- autonomni boravak
- privremeni boravak kao upućeni radnik
- privremeni boravak u svrhu istraživanja iz članka 74. Zakona
- privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji ili životnog partnerstva s istraživačem iz članka 74. Zakona
- privremeni boravak u svrhu studiranja, ako radi ili se samozapošljava najviše 20 sati tjedno, osim kad je studentska praksa sastavni dio studijskoga programa
- status redovitog učenika kada obavlja poslove posredstvom ovlaštenih posrednika, bez zasnivanja radnog odnosa najviše 20 sati tjedno
- privremeni boravak u svrhu boravka osobe s dugotrajnim boravištem u drugoj državi članici EGP-a
- azil ili supsidijarnu zaštitu ili je tražitelj međunarodne zaštite sukladno propisu kojim se uređuje međunarodna zaštita
- dugotrajno boravište
- stalni boravak.
Tražitelj azila stječe pravo na rad po isteku roka od devet mjeseci od dana podnošenja zahtjeva za azil o kojem Ministarstvo unutarnjih poslova nije odlučilo, ako tražitelj azila svojim postupanjem nije utjecao na razloge nedonošenja odluke.
Zavodu se može prijaviti azilant i stranac pod supsidijarnom odnosno privremenom zaštitom u Republici Hrvatskoj, kao i članovi njihove obitelji, koji su u pravima i dužnostima utvrđenim Zakonom izjednačeni s hrvatskim državljanima.
Iznimno se Zavodu može prijaviti i tražitelj međunarodne zaštite i članovi njegove obitelji ako ministarstvo nadležno za unutarnje poslove nije donijelo odluku o zahtjevu za međunarodnu zaštitu u zakonom propisanom roku, a tražitelj svojim postupanjem nije utjecao na razloge nedonošenja odluke.
Osobe se prijavljuju se i evidentiraju u Zavodu prema mjestu boravka, odnosno adresi stanovanja, a prestaju se voditi u evidenciji Zavoda po prestanku azila, supsidijarne odnosno privremene zaštite ako prije toga ne nastupe drugi razlozi za prestanak vođenja u evidenciji nezaposlenih osoba.
Tražiteljima međunarodne zaštite i članovi njegove obitelji prestaje se voditi u evidenciji Zavoda kada ministarstvo nadležno za unutarnje poslove odbije zahtjev za međunarodnu zaštitu, ako prije toga ne nastupe drugi razlozi za prestanak vođenja u evidenciji nezaposlenih osoba.
c) državljani država članica Europskog gospodarskog prostora (EGP) i državljani Švicarske Konfederacije
Na državljane država članica Europskog gospodarskog pojasa i državljane Švicarske Konfederacije primjenjuje se Zakon o državljanima država članica Europskog gospodarskog prostora i članovima njihovih obitelji („Narodne novine“, broj: 66/19, 53/20, 144/20 i 114/22).
U Republici Hrvatskoj državljani država članica EGP-a i državljani Švicarske Konfederacije mogu pružati usluge bez dozvole za boravak i rad, odnosno potvrde o prijavi rada.
Traženje posla u Republici Hrvatskoj
Strani državljani u Republici Hrvatskoj mogu tražiti posao:
- preko Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ – uz pomoć savjetnika za zapošljavanje ili na web portalu “Burza rada”),
- putem agencija za posredovanje pri zapošljavanju,
- na Internetu i
- u oglasima objavljenima u javnom tisku.
Hrvatski zavod za zapošljavanje
Prilikom prijave u evidenciju HZZ-a nezaposlenoj osobi dodjeljuje se savjetnik za zapošljavanje koji će pomoći u definiranju radnog potencijala, aktivnostima kojima će poboljšati njezinu zapošljivost, u definiranju zanimanja u kojima ima najveće šanse za zapošljavanje, pružit će joj informacije o stanju na tržištu rada, pravne savjete ili pomoć pri odabiru programa obrazovanja i osposobljavanja, sastavljanju životopisa i dr.
Na HZZ se prijavljuje uz predočenje:
- važeće identifikacijske isprave iz zemlje porijekla (osobna iskaznica ili putovnica)
- svjedodžbe o završenoj školi ili diplome
- podatka o osobnom identifikacijskom broju (OIB)
Zapošljavanje u Republici Hrvatskoj
U Republici Hrvatskoj radni odnos zasniva se ugovorom o radu. Radni odnos može se zasnovati na određeno ili neodređeno vrijeme, puno ili nepuno radno vrijeme.
Ugovor o radu mora se sklopiti u pisanom obliku, a ako poslodavac ne ponudi potpisivanje ugovora o radu, dužan je izdati potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu i to prije početka rada.
Ako poslodavac prije početka rada ne sklopi s radnikom ugovor o radu u pisanom obliku ili mu ne izda pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
Poslodavac je dužan radniku dostaviti primjerak prijave na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje u roku od osam dana od isteka roka za prijavu na obvezna osiguranja prema posebnom propisu.
Sukladno Zakonu o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija (Narodne novine, broj 82/2015, 70/2019 i 47/2020) osobe koje žele ostvariti pravo na obavljanje regulirane profesije u Republici Hrvatskoj, a svoju su kvalifikaciju stekle izvan Republike Hrvatske, dužne su podnijeti zahtjev za priznavanje inozemne stručne kvalifikacije nadležnom tijelu.
Priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija za obavljanje reguliranih profesija u sustavu odgoja i obrazovanja u Republici Hrvatskoj u nadležnosti je Ministarstva znanosti i obrazovanja: https://mzo.gov.hr/istaknute-teme/odgoj-i-obrazovanje/priznavanje-inozemnih-strucnih-kvalifikacija-regulirane-profesije/3195 .
Kome se obratiti u slučaju problema s poslodavcem?
Ako postoji opravdana sumnja da poslodavac krši prava i obveze iz ugovora o radu, može podnijeti prijavu Državnom inspektoratu, Šubićeva 29, 10 000 Zagreb, tel: 01 2375 100 centrala
→ e-pošta: pisarnica.dirh@dirh.hr
https://dirh.gov.hr/podnosenje-prijava/83
ZAGREB
Šubićeva 29, Zagreb
Tel: 01/ 2375-155
RIJEKA
Lošinjska 16, Rijeka
Tel: 051/356-113
VARAŽDIN
Opolski 2, Varaždin
Tel: 042/658-373
SPLIT
Mike Tripala 6, Split
Tel: 021/407-345
OSIJEK
Šetalište kardinala Franje Šepera 1 d, Osijek
Tel: 031/ 250-630
Dodatne informacije za tražitelje zaposlenja i građane država članica EU/EEA mogu se pronaći u publikaciji „Living & Working in Croatia“ koja je dostupna na internetskim stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Bitne poveznice i kontakt podaci
Hrvatski zavod za zapošljavanje
Središnji ured
Radnička cesta 1, 10000 Zagreb
Telefon: +385 1 612 6000
E-mail HZZ: hzz@hzz.hr ; E-mail EURES: eures_hr@hzz.hr
Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Ulica grada Vukovara 78, 10000 Zagreb
Telefon: +385 1 610 60835
e-pošta: info@mrosp.hr