Kratkotrajni boravak je boravak državljanina treće zemlje do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana na temelju vize ili bez vize na području svih država članica Schengena. Smještaj državljanina treće zemlje na kratkotrajnom boravku tijekom boravka u Republici Hrvatskoj dužna je prijaviti pravna i fizička osoba koja je državljaninu treće zemlje pružila smještaj u roku od jednog dana od dolaska državljanina treće zemlje na smještaj, a državljanin treće zemlje u roku od dva dana od ulaska u RH, odnosno od promjene smještaja. Državljanin treće zemlje kojemu ne treba viza može boraviti najduže 90 dana u vremenskom razdoblju od 180 dana računajući od prvog dana ulaska na područje svih država članica Schengena.
Državljanin treće zemlje koji je vlasnik stana/kuće za odmor kratkotrajni boravak može prijaviti i turističkoj zajednici za sebe i svoje prijatelje/rodbinu putem sustava e-visitor.
Kratkotrajni boravak prijavljuje se policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji nadležnoj prema mjestu boravka državljanina treće zemlje ili turističkoj zajednici.
Privremeni boravak je boravak državljanina treće zemlje do godinu, a može se odobriti u svrhu spajanja obitelji, životnog partnerstva, srednjoškolskog obrazovanja, studiranja, istraživanja, humanitarnih razloga, rada, rada upućenog radnika, boravka osobe s dugotrajnim boravištem u drugoj državi članici EGP-a, boravka digitalnog nomada ili u druge svrhe.
Privremeni boravak u svrhu rada odobrava se kao dozvola za boravak i rad.
Zahtjev za izdavanje odobrenja za privremeni boravak (Obrazac 1a)
Državljanin treće zemlje kojemu za ulazak u RH nije potrebna viza, zahtjev za odobrenje privremenog boravka može podnijeti u diplomatskoj misiji/konzularnom uredu RH ili u policijskoj upravi/postaji prema mjestu namjeravanog boravka, sjedištu poslodavca ili mjestu rada.
Državljanin treće zemlje kojem za ulazak u RH treba viza, zahtjev podnosi u diplomatskoj misiji/konzularnom uredu RH.
Iznimno, državljani trećih zemalja kojima za ulazak u Hrvatsku treba viza, zahtjev za privremeni boravak mogu podnijeti i u policijskoj upravi/postaji ako:
Privremeni boravak odobrit će se državljaninu treće zemlje ispunjenjem sljedećih uvjeta da:
Dugotrajno boravište može se odobriti državljaninu treće zemlje koji do dana podnošenja zahtjeva ima u RH neprekidan privremeni boravak, azil ili supsidijarnu zaštitu u trajanju od 5 godina (višekratna izbivanja iz Republike Hrvatske do 10 mjeseci ukupno ili do 6 mjeseci jednokratno za vrijeme neprekidnog petogodišnjeg boravka ne smatra se prekidom). U trenutku odlučivanja o zahtjevu za odobrenje dugotrajnog boravišta državljanin treće zemlje mora imati odobren privremeni boravak, azil ili supsidijarnu zaštitu u RH.
Dugotrajno boravište odobrit će se državljaninu treće zemlje koji uz ispunjenje uvjeta navedenih pod točkom 6. ispunjava sljedeće uvjete:
Zahtjev za odobrenje dugotrajnog boravišta (Obrazac 1a) podnosi se u policijskoj upravi/postaji nadležnoj prema mjestu boravišta državljanina treće zemlje, a o zahtjevu odlučuje Ministarstvo unutarnjih poslova.
Stalni boravak može se odobriti državljaninu treće zemlje koji je:
– čiji jedan od roditelja, u trenutku rođenja djeteta, ima odobren stalni boravak ili dugotrajno boravište uz suglasnost drugog roditelja
– čiji jedan roditelj, u trenutku rođenja djeteta, ima odobren stalni boravak ili dugotrajno boravište u Republici Hrvatskoj, a drugi je roditelj nepoznat, umro, proglašen umrlim, lišen roditeljske skrbi ili potpuno odnosno djelomično lišen poslovne sposobnosti u odnosu na roditeljsku skrb
Zahtjev za odobrenje stalnog boravka (Obrazac 1a) podnosi se u policijskoj upravi/postaji nadležnoj prema mjestu boravišta državljanina treće zemlje, a o zahtjevu odlučuje Ministarstvo unutarnjih poslova.
EU plava karta je dozvola boravka i rada za državljana treće države koji je visokokvalificirani radnik te istodobno predstavlja odobrenje za privremeni boravak i rad na državnom području RH. EU plava karta izdaje se u obliku biometrijske dozvole boravka. Državljanin treće zemlje kojem je izdana EU plava karta može raditi u RH samo na onim poslovima za koje mu je izdana dozvola za boravak i rad i samo kod onog poslodavca s kojim je zasnovao radni odnos. Nositelj EU plave karte koji u prve dvije godine boravka u Republici Hrvatskoj promijeni poslodavca, dužan je u roku od osam dana od dana prestanka radnog odnosa kod prvog poslodavca nadležnoj policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji podnijeti zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad EU plave karte.
Nakon proteka razdoblja od dvije godine nositelj EU plave karte o promjeni zaposlenja dužan je obavijestiti nadležnu policijsku upravu odnosno policijsku postaju u roku od osam dana od dana promjene zaposlenja i dostaviti novi ugovor o radu s novim poslodavcem, a EU plava karta važi do njezina isteka.
Visokokvalificirani radnik državljanin treće države dužan je podnijeti zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad u diplomatskoj misiji odnosno konzularnom uredu RH, ili policijskoj upravi/postaji prema namjeravanom mjestu boravka na Obrascu 4a.
Uvjeti za izdavanje EU plave karte su sljedeći:
Državljani trećih zemalja na odobrenom dugotrajnom boravištu ili stalnom boravku imaju pravo na: