* Vidi tekst: Upućivanje radnika u državu članicu EU/EGP
Državljani trećih zemalja su osobe koje nemaju državljanstvo države članice Europske unije (EU) ili Europskog gospodarskog prostora (EGP) ili Švicarske Konfederacije.
Rad državljana trećih zemalja u Republici Hrvatskoj u svojstvu upućenih radnika
- Upućivanje radnika državljana trećih zemalja od strane poslodavca koji ima poslovni nastan izvan EU/EGP-a
Državljani trećih zemalja čiji poslodavac ima poslovni nastan u trećoj državi (izvan EU/EGP-a), a koji su kao izvršitelji usluga upućeni u Republiku Hrvatsku na temelju višestranoga ili dvostranoga međunarodnog ugovora koji obvezuje Republiku Hrvatsku, dužni su u nadležnoj policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji podnijeti zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad bez testa tržišta rada i mišljenja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje temeljem članka 110. točke 14. Zakona o strancima.
- Upućivanje radnika državljana trećih zemalja koji su zaposleni kod pružatelja usluga/(poslodavca) s poslovnim nastanom u državi članici EU/EGP-a
Državljani trećih zemalja čiji poslodavac ima poslovni nastan u državi članici EU/EGP-a, pod uvjetom da su zakonito zaposleni u toj državi (imaju reguliran boravišni i radni status u skladu sa zakonodavstvom te države) te koje njihov poslodavac u okviru prekograničnog pružanja usluga privremeno upućuje na rad u Republiku Hrvatsku do 90 dana, ne trebaju regulirati privremeni boravak u svrhu rada upućenog radnika , već izvršiti prijavu kratkotrajnog boravka
Ukoliko rad ili obavljanje usluge upućenoga radnika traje dulje od 90 dana, državljanin treće zemlje mora regulirati privremeni boravak u svrhu rada upućenoga radnika sukladno odredbi članka 57. stavak 1. točka 8. Zakona o strancima, a ako se radi o državljaninu države članice EGP-a, u slučaju upućivanju duljeg od 3 mjeseca dužan je izvršiti prijavu privremenog boravaka u svrhu rada sukladno odredbama Zakona o državljanima država članica Europskog gospodarskog prostora i članovima njihovih obitelji (Narodne novine, br. 66/19, 53/20, 144/20 i 114/22).
Obveza podnošenja prethodne izjave o upućivanju radnika
Svaki pružatelj usluga (poslodavac) koji upućuje radnike u Republiku Hrvatsku dužan je podnijeti prije upućivanja radnika u Republiku Hrvatsku izjavu o upućivanju, elektroničkim putem, na adresu e-pošte: postingdeclaration.inspektorat@mrms.hr
Izjava se mora podnijeti najkasnije prije početka rada, odnosno pružanja usluga u Republici Hrvatskoj.
Strani poslodavac je dužan prijaviti promjenu podataka u izjavi o upućivanju, najkasnije u roku od 3 dana od dana nastanka promjene.
Više informacija i obrazac izjave
Boravak državljana trećih zemalja u Republici Hrvatskoj
Državljanin treće zemalje dužan je prijavu kratkotrajnog boravka prijaviti u roku od dva dana od dana ulaska u Republiku Hrvatsku nadležnoj policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji.
Iznimno, državljanin država članica EGP-a nije dužan prijaviti kratkotrajni boravak policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji (čl. 11. Zakona o državljanima država članica Europskog gospodarskog prostora i članovima njihovih obitelji)
Uvjeti za odobravanje privremenog boravka odnosno dozvole za boravak i rad državljanima trećih zemalja propisani su odredbama Zakona o strancima, a za prijavu privremenog boravka u svrhu rada i stalnog boravka državljanima država članica EGP-a propisani su odredbama Zakona o državljanima država članica Europskog gospodarskog prostora i članovima njihovih obitelji.
Detaljnije obavijesti o mogućnostima reguliranja boravka i rada državljana trećih zemalja kao i sve propisane obrasce za izdavanje privremenog boravka odnosno dozvole za boravak i rad mogu se pronaći na stranicama Ministarstva unutarnjih poslova.
Socijalno osiguranje državljana trećih zemalja koji su upućeni na rad u Republiku Hrvatsku od strane poslodavca koji ima poslovni nastan izvan EU/EGP-a
Republika Hrvatska primjenjuje ugovore o socijalnom osiguranju sa sljedećim državama:
– Kanadom
– Turskom
Međunarodni ugovori sadrže, između ostalog, i odredbe o uvjetima te rokovima upućivanja, a administrativnim sporazumima za primjenu ugovora određena su i tijela nadležna za izdavanje potvrda kojom se potvrđuje da se na osobu i nadalje primjenjuje hrvatsko zakonodavstvo o socijalnom osiguranju. Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje je nadležan za izdavanje potvrda u slučaju primjene ugovora o socijalnom osiguranju sa Australijom, Korejom, Kanadom i Quebecom, a Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje u slučaju primjene ugovora sa Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom, Makedonijom, Srbijom, Turskom i Albanijom.
U slučaju kada s državom u koju se radnik upućuje na rad nije sklopljen ugovor o socijalnom osiguranju, o nacionalnom zakonodavstvu države u koju se radnik upućuje ovise mogućnosti i uvjeti upućivanja te postoji li obveza uplate doprinosa za obvezna osiguranja u toj državi ili radnik može ostati u osiguranju države koja ga je uputila na rad u inozemstvo.
Bitne poveznice
- Zakon o strancima (Narodne novine, br. 133/20, 114/22, 151/22)
- Zakon o državljanima država članica Europskog gospodarskog prostora i članovima njihovih obitelji (Narodne novine, br. 66/19, 53/20, 144/20 i 114/22)
- Zakon o prekograničnoj provedbi odluka o novčanoj kazni u području upućivanja radnika
- Zakon o radu (Narodne novine, br. 93/14, 127/17, 98/19, 151/22)
- Uredba 883/2004
- Pravilnik o vizama (Narodne novine, broj 109/21 )
- Uredba o Hrvatskom viznom informacijskom sustavu (Narodne novine, br. 36/13 i 105/17)
- Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje
- Vodič za upućivanje (izaslanje) radnika u EU